Złomowanie auta to czynność, którą prędzej czy później wykona większość właścicieli pojazdów. Nie jest ona zbyt skomplikowana, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach, żeby wykonać ją bezproblemowo. Sprawdź, co warto wiedzieć o złomowaniu auta.
Spis treści:
- Złomowanie auta — jakie korzyści?
- Złomowanie auta — jakie dokumenty są potrzebne?
- Złomowanie auta — krok po kroku
Złomowanie auta fachowo nazywane bywa kasacją pojazdu. Po jej przeprowadzeniu samochód zostaje trwale usunięty z obiegu. Auta poddane kasacji rozbiera się na części. Niektóre z nich sprzedawane są powtórnie, inne oddaje się do recyklingu.
Złomowanie auta — jakie korzyści?
Największą korzyścią z kasacji samochodu jest pozbycie się problemu w postaci auta, które nie nadaje się do jazdy albo od dłuższego czasu pozostaje unieruchomione. Bez względu na przyczynę takiego stanu rzeczy, złomowanie często okazuje się bardziej opłacalne finansowo, niż naprawa starego pojazdu. Dodatkowo po wykonaniu kasacji możesz auto wyrejestrować i zakończyć jego polisę OC.
Złomowanie auta — jakie dokumenty są potrzebne?
Aby zezłomować pojazd, potrzebne są takie same dokumenty, jak podczas jego sprzedaży, czyli:
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeżeli ją wydano),
- zgodę na kasację od współwłaściciela, jeżeli takowy występuje.
Dodatkowo należy mieć przy sobie tablice rejestracyjne, które zostaną zniszczone (przebite) w wyniku wykonania kasacji. Tak uszkodzone tablice oddasz potem w wydziale komunikacji przy okazji wyrejestrowywania pojazdu.
Złomowanie auta podzielić można na kilka kroków:
- Usunięcie z pojazdu wszystkich osobistych rzeczy, zwłaszcza dokumentów.
- Dostarczenie auta na szrot. Jeżeli pojazd nie nadaje się do jazdy, możesz zamówić u nas lawetę po jego odbiór.
- Wykonanie kasacji w Stacji Demontażu Pojazdu. Ogranicza się to do przekazania auta naszemu pracownikowi i podpisania zgody złomowanie samochodu.
- Odebranie przebitych tablic rejestracyjnych oraz zaświadczenia o przeprowadzeniu kasacji.